Egzekucja z nieruchomości

przez Marek

Egzekucja z nieruchomości co to…

Egzekucja z nieruchomości jest to najdotkliwszy środek egzekucyjny dla dłużnika, Komornik Sądowy, może zając, twoje mieszanie, gdy posiadasz małe długi np. na kwotę 10.000 zł, a twoje mieszkanie jest warte 200.000 zł, to i tak może być zajęte i sprzedane w licytacji. Komornik to robi, żeby wzbudzić w dłużniku strach i niepokój przez utratą mieszkania, i żeby dłużnik pożyczył pieniądze od rodziny, znajomych lub w chwilówce i zapłacił dla Komornika. Procedura przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości składa się z szeregu czynności egzekucyjnych, które mają wpływ na jej czas trwania.

zajęcie nieruchomości

Pierwszym stadium jest zajęcie nieruchomości przez komornika. Pod pojęciem zajęcia kryje się pisemne wezwanie dłużnika do spłaty zadłużenia pod rygorem przeprowadzenia egzekucji z jego majątku. Na spłatę zadłużenia dłużnikowi wyznacza się dwutygodniowy termin.  W tym samym czasie komornik wysyła do właściwego sądu wieczystoksięgowego wniosek o dokonanie stosownego wpisu w księdze wieczystej o wszczęciu egzekucji.

oszacowanie nieruchomości

Kolejnym etapem jest dokonanie opisu i oszacowania nieruchomości. Takie czynności mogą być przeprowadzone dopiero po bezskutecznym upływie dwutygodniowego terminu, w którym wierzyciel mógł zgodnie z wysłanym mu zajęciem dokonać spłaty długu. Opis i oszacowanie są czynnościami przeprowadzanymi na wniosek wierzyciela, przy czym czynności oszacowania dokonuje rzeczoznawca majątkowy.

sprzedaż w drodze licytacji publicznej

Dopiero zajęta i oszacowana nieruchomość może zostać sprzedana w drodze licytacji publicznej. Termin wyznaczenia takiej licytacji nie może być krótszy niż 2 tygodnie po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania. Przed rozpoczęciem licytacji, musi zostać ona ogłoszona do publicznej wiadomości, aby każdy zainteresowany powziął do wiadomości miejsce i termin jej odbycia. Stosownego obwieszczenia dokonuje komornik co najmniej 2 tygodnie przed planowanym terminem licytacji. W związku z tym, należy podjąć, swoją obronę w początkowym etapie powstania należności, żeby zapobiec niepotrzebnemu stresowi i ograniczeniu kosztów egzekucyjnych, które zostaną naliczone przez Komornika.

Potrzebujesz porady ? Napisz https://adlug.pl/kontakt/

facebook : https://facebook.com/adlugblog/

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgadzam się Polityka Prywatności