Abonament RTV

przez Marek

Abonament RTV został wprowadzony ustawą z dnia ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych i pobierana jest w celu umożliwienia realizacji misji publicznej oferując całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu. Wcześniej opłata abonamentowa była uregulowana w rozporządzeniu Ministra Łączności z dnia 16 lipca 1993 r. w sprawie rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, które wprowadziło jak dowód zarejestrowania odbiornika w urzędzie pocztowym imienną książeczką radiofoniczną.

Obowiązek rejestracji

Obowiązek wnoszenia opłaty abonamentowej RTV wynika z art. 2 ustawy o opłatach abonamentowych w którym mowa, że z używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe. Ustawodawca domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego. Niezależnie od liczby odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych przez: 1) osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność, 2) podmioty lecznicze niebędące przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, publiczne i niepubliczne uczelnie, a także domy pomocy społecznej – w tym samym budynku, zespole budynków lub w samochodach będących w używaniu tych instytucji – uiszcza się tylko jedną z opłatę.

Zwolnienie z opłaty abonamentowej RTV

Zwolnienia z opłat są uregulowane w art. 4 ustawy o opłatach abonamentowych osoby, co do których orzeczono o: 1) zaliczeniu do I grupy inwalidów lub 2) całkowitej niezdolności do pracy, na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lub 3) znacznym stopniu niepełnosprawności, na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, lub 4) trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników; 5) osoby, które ukończyły 75 lat; 6) osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej lub rentę socjalną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innego organu emerytalno-rentowego; 7) osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuch (mierzone na częstotliwości 2000 Hz o natężeniu od 80 dB); 8) osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15%; 9) osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego; 10) osoby które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z tytułu ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, 11) osoby spełniające kryteria dochodowe, określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, 12) osoby bezrobotne, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, 13) osoby posiadające prawo do zasiłku przedemerytalnego, określonego w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, 14) posiadające prawo do świadczenia przedemerytalnego, określonego w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych, 15) osoby, które otrzymują zasiłek dla opiekuna określony w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Inny sposób na zwolnienie z abonamentu RTV

Osoby oglądające telewizję bądź słuchający radia za pomocą komputera, telefonu komórkowego bądź tez tabletu nie muszą płacić abonamentu radiowo-telewizyjnego – twierdzi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W obliczu rozbieżności interpretacyjnych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozstrzyga: za oglądanie telewizji w komputerze, na tablecie czy smartfonie abonamentu płacić nie trzeba. Abonament RTV obejmuje posiadaczy odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych, która umożliwiają natychmiastowy odbiór programu. KRRiT na łamach Dziennika Gazety Prawnej wyjaśniają, że odbiornikami są: telewizor, radio, radio samochodowe, radiomagnetofon czy wieża stereo z radiem. Dlatego w ocenie KRRiT telefony komórkowe, tablety czy komputery nie podlegają opłacie abonamentowej, bo podstawowym przeznaczeniem takich urządzeń nie jest oglądanie telewizji czy słuchanie radia.

Abonament RTV co grozi za niepłacenie

Poczta Polska S.A. w przypadku gdy został zarejestrowany, odbiornik a nie została uiszczona, opłata kieruje upomnienie w celu uiszczenia, należności w terminie 7 dni od dnia niniejszego upomnienia. Upomnienie zawiera pouczenie, że w przypadku nieuregulowanie należności w terminie zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne w celu przymusowego ściągnięcia należności w trybie administracyjnym, co spowoduje obciążenie dodatkowymi kosztami prowadzonego postępowania.

Orzecznictwo

W tym stanie rzeczy, skoro wskazany, kluczowy dla rozstrzygnięcia fakt w postaci dokonania przez skarżącego rejestracji w styczniu 1998 r. odbiornika RTV, nie znajduje potwierdzenia w materiale dowodowym zgromadzonym w aktach sprawy, zaskarżone postanowienie nie może się ostać. Organ administracyjny dopuścił się w tej mierze naruszenia art. 77 § 1 k.p.a. i art. 80 k.p.a., które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy w rozumieniu art. 145 § 1 pkt 1 lit.c.p.p.s.a.- wyrok z dnia 11.02.2015 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach sygn. akt. I SA/GI 709/14.

Abonament RTV z tytułu rejestracji odbiornika radiowego lub telewizyjnego stanowi opłatę, o której mowa w art. 2 § 2 o.p., a to oznacza, że ma do niej zastosowanie art. 70 § 1 o.p., stanowiący, że opłata ta przedawnia się po upływie pięciu lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin jej płatności -wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 23 czerwca 2016 r. I SA/Po 485/16.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgadzam się Polityka Prywatności