Abonament rtv przedawnienie

przez Marek

Abonament rtv przedawnienie następuje w trybie przepisów podatkowych, gdyż opłata z tytułu rejestracji odbiornika radiowego lub telewizyjnego (abonamentu RTV) stanowi opłatę, o której mowa w art. 2 § 2 Ordynacji podatkowej. Opłata RTV jest powszechnym, przymusowym, bezzwrotnym i ustalanym jednostronnie na rzecz podmiotu prawa publicznego świadczeniem publicznoprawnym, które od pozostałych danin publicznych odróżnia jedynie celowy charakter, zaś obowiązek jego uiszczania ciąży na posiadaczu zarejestrowanego odbiornika RTV z mocy prawa. Jest on zatem opłatą o charakterze administracyjnym,a nie cywilnoprawnym.

Przedawnienie opłaty rtv

Przedawnienie zobowiązań podatkowych oznacza, że po upływie określonego czasu zobowiązanie podatkowe, chociaż niezapłacone, wygasa łącznie z odsetkami za zwłokę. Po upływie okresu przedawnienia z mocy prawa, bez konieczności wydawania żadnych decyzji, przestaje istnieć stosunek zobowiązaniowy pomiędzy podatnikiem i wierzycielem. Wierzyciel, chociaż niezaspokojony, nie ma już podstaw do egzekwowania zobowiązania podatkowego. Dobrowolne spełnienie tego zobowiązania przez podatnika prowadzi do powstania nadpłaty, która podlega zwrotowi. Zgodnie z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Art. 3 ust. 4 ustawy o opłatach abonamentowych stanowi z kolei, że abonament RTV uiszcza się z góry do 25 dnia miesiąca, za który jest on należny. Mając zatem na uwadze treść przywołanego przepisu Ordynacji należy stwierdzić że dochodzone należności z tytułu opłat abonamentowych np. za miesiące od stycznia do grudnia 2012 r. uległy przedawnieniu z dniem 31 grudnia 2017 r.

Przerwanie terminu przedawnienia

Przerwanie biegu terminu przedawnienia oznacza, że po zaistnieniu przesłanki przerywającej bieg tego terminu biegnie on na nowo od dnia ściśle określonego w komentowanym przepisie. Po przerwie na nowo zatem rozpoczyna bieg 5-letni termin przedawnienia, bez względu na to, jaki okres upłynął do momentu przerwania jego biegu. Bieg terminu przedawnienia może zostać przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny. Przerwanie biegu terminu przedawnienia wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został powiadomiony, może mieć miejsce wielokrotnie. Każde następne zastosowanie środka egzekucyjnego przerywa bieg terminu przedawnienia i okres 5-letni biegnie od nowa.

Abonament rtv przedawnienie w orzecznictwie

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 18 września 2019 r. SA/Sz 294/19 .- objęcie opłaty za abonament przepisem art. 2 § 2 o.p. oznacza, że do tej opłaty stosuje się przepisy działu III o.p. Oznacza to, że stosuje się także art. 70 § 1 o.p., który odnosi się do biegu terminu przedawnienia zobowiązania powstającego z mocy prawa. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 listopada 2019 r.III SA/Po 596/19 – z żadnych przepisów nie wynika, że strona jest zobowiązana bezterminowo przechowywać dokumenty na dowód wyrejestrowania odbiornika. Skoro termin przedawnienia opłat abonamentowych jest 5-letni (zastosowanie znajdują tu przepisy art. 70 § 1 o.p.), to nie sposób wymagać od strony, aby taki dokument przechowywała w nieskończoność. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 23 czerwca 2016 r.I SA/Po 485/16 – opłata z tytułu rejestracji odbiornika radiowego lub telewizyjnego (abonamentu RTV) stanowi opłatę, o której mowa w art. 2 § 2 o.p., a to oznacza, że ma do niej zastosowanie art. 70 § 1 o.p., stanowiący, że opłata ta przedawnia się po upływie pięciu lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin jej płatności.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgadzam się Polityka Prywatności