Egzekucja z rachunku bankowego

przez Marek

Egzekucja z rachunku bankowego to egzekucja z wierzytelności, którą dłużnik jako posiadacz rachunku bankowego ma wobec banku, a której przedmiotem jest wypłata środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku. Egzekucja z wierzytelności z rachunku bankowego jest szczególnym rodzajem egzekucji z wierzytelności. Wierzytelność dłużnika wobec banku wynika z umowy rachunku bankowego. Przez umowę rachunku bankowego bank zobowiązuje się względem posiadacza rachunku, na czas oznaczony lub nieoznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych oraz do przeprowadzania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych.

Egzekucja z rachunku bankowego przepisy

Egzekucja z rachunku uregulowana jest w kodeksie postępowania cywilnego od art. 899 do art. 893⁴. Komornik w celu dokonania egzekucji z wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika przesyła do banku, w którym dłużnik posiada rachunek, zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej dłużnika pochodzącej z rachunku bankowego do wysokości należności będącej przedmiotem egzekucji wraz z kosztami egzekucyjnymi. Ponadto wzywa bank, aby nie dokonywał wypłat z rachunku bez zgody komornika do wysokości zajętej wierzytelności albo zawiadomił komornika w terminie siedmiu dni o przeszkodzie do przekazania zajętej kwoty; zawiadomienie jest skuteczne także w przypadku niewskazania rachunku bankowego. Komornik sądowy zawiadamia dłużnika o zajęciu jego wierzytelności z rachunku bankowego, doręczając mu odpis zawiadomienia skierowanego do banku, o zakazie wypłat z rachunku bankowego. Równocześnie komornik wierzycielowi odpis zawiadomienia przesłanego do banku. W przypadku gdy wierzytelność z rachunku bankowego zajęta została w dwu lub więcej postępowaniach egzekucyjnych, a znajdująca się na rachunku kwota nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli, bank wstrzymuje się z wypłatą zajętych kwot, powiadamiając o tym komorników prowadzących egzekucję. Zajęte wierzytelności bank wypłaca, po przekazaniu wszystkich spraw w trybie art. 773¹, komornikowi, który prowadzi dalszą egzekucję.

Co się dzieje po zajęciu rachunku

Dłużnik po zajęciu rachunku nie można: – wykonywać przelewów, – płacić kartą, – wykonywać transakcji mobilnych,– wypłacać pieniędzy z bankomatu, – wziąć pożyczki, – założyć konta w serwisie, w którym wymagany jest przelew weryfikacyjny. Odblokowanie rachunku może nastąpić w wyniku skierowania środków prawnych w celu realizacji ograniczeń, których Komornik nie respektuje albo wskutek spłacenia całego zadłużenia. Gdy zajęcie konta pozwoli na uregulowanie całego należności, jaki mieliśmy, blokada zostanie zdjęta automatycznie. Bank niezwłocznie po upływie siedmiu dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zajęciu przekazuje środki pieniężne z zajętego rachunku na rachunek bankowy komornika.

Ograniczenie w egzekucji z rachunku bankowego

Z mocy prawa zwolnione są, spod zajęcia są: -świadczenia alimentacyjne, -świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, -świadczenia rodzinne, -dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, -zasiłki dla opiekunów, -świadczenia z pomocy społecznej, -świadczenia integracyjne, -świadczenie wychowawcze. Zajęciu nie podlega zatem na przykład świadczenie wypłacane w ramach programu 500 plus. Niekiedy jednak dochodzi do sytuacji, że bank takiego potrącenia dokona – należy wówczas jak najszybciej skontaktować się z komornikiem i przedstawić dokumenty potwierdzające ten fakt (np. wyciąg z rachunku), co umożliwi zwrot nienależnie przekazanych przez bank pieniędzy. Należy się jednak spieszyć, bo komornik musi rozksięgować środki nie później niż w ciągu czterech dni. Komornik musi bezwzględnie w każdym miesiącu pozostawić do dyspozycji dłużnika kwotę równą 1950 zł. Jest to kwota łączna obejmująca wszystkie rachunki oszczędnościowe, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych. Dłużnik prowadzi działalność gospodarczą, to zwolnione spod zajęcia są również środki na wypłatę wynagrodzeń dla jego pracowników. Zakaz wypłat z zajętego rachunku nie dotyczy bowiem bieżących (i tylko bieżących) wypłat na wynagrodzenie za pracę wraz z podatkami i innymi ciężarami ustawowymi oraz na zasądzone alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym zasądzone tytułem odszkodowania – do wysokości przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Wypłata wynagrodzeń następuje po złożeniu komornikowi odpisu listy płac lub innego wiarygodnego dowodu, a wypłata na alimenty i renty alimentacyjne – tytułu wykonawczego stwierdzającego obowiązek dłużnika do płacenia alimentów lub renty. Jeśli rachunek bankowy został zajęty w ramach postępowania zabezpieczającego, o sposobie korzystania z rachunku decyduje sąd.

W jaki sposób komornik ustala, gdzie Dłużnik posiada konto

Kancelaria za pośrednictwem systemu w ciągu kilku dni ustala czy Dłużnik posiada rachunki w bankach należących do OGNIVO. Jeżeli odpowiedź jest pozytywna – komornik wysyła zawiadomienie o zajęciu rachunku. Do systemu OGNIVO należy większość największych banków w Polsce. Komornik może ustala konto na podstawie informacji z systemu ZUS lub z Urzędu Skarbowego lub wierzyciel wskaże rachunek Dłużnika we wniosku egzekucyjnym. Komornik może uzyskać informację o rachunkach bankowych które nie są w systemie OGNIVO z komorniczego wyjawienia majątku.

Założenie konta w banku który nie jest w systemie OGNIVO, jest to Revolut ( tu możesz założyć konto). Wszystko to, samo jak w normalnym koncie w banku. Zdecydowana większość usług przez nie oferowane jest darmowa. Revolut jest tańszy od wielu tradycyjnych kont bankowych. Rejestracja jest darmowa, wystarczy tylko przelać na konto w Revolucie 20 zł (które potem możemy wypłacić), by w pełni korzystać z tego konta. Często również możemy trafić na promocje, gdzie wydanie karty do konta jest darmowe. Przelew – bez względu na konto nadawcy, dochodzi zazwyczaj w ciągu kilku godzin. Możliwe są tez płatności internetowe (polecam funkcję tworzenia jednorazowych wirtualnych kart do tego typu transakcji) czy zwykłe, tradycyjne przelewy.Numer konta do rozliczeń w PLN – widnieje jako numer rachunku masowego w polskim banku, czyli niejako technicznego. Nie jest zatem możliwe, aby komornik zajął te konto poprzez system Ognivo. Ponadto – możemy też trzymać swoje środku na przykład w euro, które to nie podlega polskiemu systemowi bankowemu, tylko brytyjskiemu. Ja korzystam z konta Revolut od kilku miesięcy i jak dla mnie jest idealne. Numer konta do rozliczeń w PLN – widnieje jako numer rachunku masowego w polskim banku, czyli niejako technicznego. Nie jest zatem możliwe, aby komornik zajął te konto poprzez system Ognivo. Ponadto – możemy też trzymać swoje środku na przykład w euro, które to nie podlega polskiemu systemowi bankowemu, tylko brytyjskiemu. Jak wiemy, możliwe jest zajęcie takiego konto, ale wymaga ono wiele zachodu ze stronu i wierzyciela i komornika, co przy wielu zajęciach komorniczych – jest po prostu grą niewartą świeczki.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgadzam się Polityka Prywatności