Komornik jako funkcjonariusz publiczny

przez Marek

Zmiana ustawy o komornikach

Komornik jako funkcjonariusz publiczny. Wprowadzona nowa ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych wyraźnie przesądziła, że komornik pozostaje dalej funkcjonariuszem publicznym. Zgodnie z założeniem ustawy komornik korzysta ze szczególnej ochrony prawnokarnej dlatego został poddany zasadom odpowiedzialności prawnokarnej właściwym dla funkcjonariuszy publicznych. W uzasadnieniu ustawy podkreślono, że utrzymana zostaje zasada wyłączności komorników sądowych jako jedynych (obok sądów) organów egzekucyjnych wykonujących orzeczenia wydane w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. Jednoznacznie zostało wskazane, że w zakresie wykonywania czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym komornicy wykonują władzę publiczną i są jej organem.

Ochrona prawna komornika jako funkcjonariusza publicznego

Jako funkcjonariusz publiczny komornik korzysta z ochrony przed atakami wymierzonymi w jego osobę, a także przed wpływaniem groźbą lub przemocą na czynności służbowe. Przestępstwa osób przeciwko komornikom sądowym uregulowane są w Kodeksie karnym w rozdziale XXIX „Przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego”. Należą do nich przepisy prawa karnego: 1) art. 222 k.k.– naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza, 2)art. 223 k.k. – czynna napaść na funkcjonariusza, 3)art. 224 k.k. – wywieranie wpływu na czynności urzędowe, 4)art. 226 k.k. – znieważenie funkcjonariusza.

Odpowiedzialność komornika jako funkcjonariusza publicznego

Z tych względów wobec komornika stosuje się zaostrzoną odpowiedzialność karną. Przestępstwa, które mają w tym przypadku zastosowanie, znajdują się w Kodeksie karnym w kilku jego rozdziałach: 1)art. 228 k.k. – przyjęcie korzyści majątkowych lub osobistych w związku z pełnieniem funkcji; 2)art. 230 k.k. – płatna protekcja; 3)art. 231 k.k. – przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza; 4)art. 246 k.k. – wymuszanie zeznań przez funkcjonariusza; 5)art.266 k.k.–ujawnienie przez funkcjonariusza osobie nieuprawnionej informacji niejawnych lub uzyskanych w związku z wykonywaniem czynności służbowych, 6)art. 271 k.k. – poświadczenie przez funkcjonariusza nieprawdy co do okoliczności mającej znaczenie prawne. Z tego względu komornik podlega nadzorowi sądu w szczególności prezesa sądu rejonowego jako najważniejszego podmiotu sprawującego nadzór administracyjny nad komornikiem. O wysokości zarobków komorników krążą legendy. Krajowi rekordziści mogą pochwalić się rocznymi dochodami przekraczającymi milion złotych. Od tego roku majątki komorników sądowych są jawne. Każdy może je sprawdzić w internecie.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgadzam się Polityka Prywatności