Uchylenie zajęcia ruchomości

przez Marek

Uchylenie zajęcia ruchomości może nastąpić w wyniku skargi na czynność egzekucyjną na podstawie  art. 54 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2020.1427 z późn. zm.). Skargę składa zobowiązany lub jego pełnomocnik w terminie 7 dni od dokonania czynności egzekucyjnej.

Treść skargi na czynność egzekucyjną

Podstawą skargi jest: -dokonanie czynności egzekucyjnej z naruszeniem ustawy; -zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego, w ramach którego dokonano czynności egzekucyjnej. Skarga na czynność egzekucyjną określa zaskarżoną czynność egzekucyjną, zakres żądania i jego uzasadnienie. Organ egzekucyjny w przypadku złożenia skargi wydaje postanowienie o oddaleniu skargi na czynność egzekucyjną w przypadku uznania za niezasadną lub uwzględni skargę w przypadku jej zasadności.

Jak uchyliłem zajęcie ruchomości

W dniu 19.03.2021 r. protokołem zajęcia ruchomości Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wolsztynie zajął ruchomości mojego mocodawcy. Następnie złożyłem skargę na przedmiotową czynność, ponieważ uważałem, że została dokonana z naruszeniem przepisów prawa. Dodatkowo protokół zajęcia nie był doręczony dla ustanowionego pełnomocnika procesowego. W skardze wskazałem naruszenie 10 przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. ustawy o postępowaniu egzekucyjnym. Organ egzekucyjny postanowieniem z dnia 07 czerwca 2021 r. uchylił w całości zaskarżoną czynność egzekucyjną w postaci zajęcia ruchomości. W uzasadnieniu stwierdza, że tryb dokonanego zajęcia ruchomości oraz jego doręczenie było nieprawidłowe i niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Wnioski dla zobowiązanych

Prowadzenie sporów prawnych z Urzędami Skarbowymi samemu bez pełnomocnika, przy dzisiejszym nastawieniu organów na szybką ściągalność podatków, może spowodować naciąganie przepisów prawa, a nawet ich nieprzestrzeganie. Dodatkowo obecny zamęt prawny w orzecznictwie i formalizm administracyjny utrudniają działanie bez pełnomocnika. Da przykładu wskazuje tezę z najnowszego orzecznictwa wyroku WSA w Gliwicach z 10.06.2021 r., I SA/Gl 166/21, LEX nr 3208748. Skarga na czynności egzekucyjne ma charakter subsydiarny, komplementarny wobec innych środków prawnych i nie może mieć zastosowania do tych przypadków, w których przewidziano inne środki zaskarżenia, jak zarzuty, zażalenie, żądanie wyłączenia rzeczy lub prawa spod egzekucji, czy skargę do sądu powszechnego.

1 komentarz

Uchylenie postanowienia w sprawie zarzutów - Blog o Antywindykacji 7 sierpnia 2022 - 16:24

[…] Egzekucja z Ruchomości […]

Komentarze są zablokowane.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgadzam się Polityka Prywatności